Még a brutálisan magas londoni ingatlanárakhoz szokott angoloknak is megmoccant egy pillanatra a szemöldöke, amikor kiderült, hogy Leonyid Blavatnyik orosz származású üzletember felújított palotája csekély 200 millió fontot (71 milliárd forintot) ér. Már ha eladja.
Tulajdonképpen még teljesen kész sincsen a Buckingham Palotától csupán egy kőhajításnyira található Kensington Palace Gardensben fekvő 13 hálószobás ház, de a szakemberek máris London egyik (ha nem A) legdrágább ingatlanaként emlegetik.
A tulajdonos a Warner Music Group orosz származású tulajdonosa Leonyid Blavatnyik (vagy akinek úgy jobban tetszik, Leonid Blavatnik, lévén amerikai állampolgár) házában egy 25 méteres medence (fele a házban, a másik fele a szabadban, ami szakemberek szerint páratlan megoldás a brit főváros belvárosi ingatlanai között), fitneszterem, masszázsszoba, mozi és borospince is van. Valamint egy kétszintes, ötautós teremgarázs lifttel.
A ház az 1850-es években épült, és egészen 1989-ig az iraki nagykövet rezidenciájaként szolgált, majd az orosz nagykövetségé lett (a hírek szerint a szovjet, majd az orosz titkosszolgálat tisztjei éltek itt).
A felújítás nyomán (melyről sajnos csak kinti képeket és egy-két belső rajzot tudunk itt közzétenni) az ingatlan ára akár a 200 millió fontot is elérheti, azaz a négyzetméterára meghaladhatja az eddigi legdrágább ingatlanét, a knightsbridge-i One Hyde Parkét.
A 11 milliárd fontos vagyon fölött rendelkező Leonyid Blavatnyik még 2004-ben csekély 41 millió fontot fizetett a palotáért, nem akárkik orra elől halászva el az ingatlant, hiszen a vesztes indulók között volt a Chelsea-tulajdonos ex-honfitárs Roman Abramovics, és az indiai milliárdos Lakshmi Mittal is.
A felújítás teljes befejezése még pár hónapig eltarthat, egyelőre mindenki azt találgatja, vajon piacra dobja-e a házat a milliárdos vagy megtartja londoni rezidenciának.
Az 1957-ben a Szovjetunióban született Leonyid Blavatnyik 21 évesen érkezett meg családjával az Egyesült Államokba. A Columbia és a Harvard elvégzése után (nem volt tehetségtelen fickó) belevetette magát a kapitalizmusba, mit mondjunk, egész szép sikerrel.
Vagyonát elsősorban manhattani ingatlanüzletekkel szerezte. 2011 májusában 3,3 milliárd dollárt fizetett a Warner Music Group részvényeiért (és nem csereberélt, hanem fizetett, mint a katonatiszt). A Warner-istálló tagja sok más művész mellett a Green Day, a Metallica és Bruno Mars is.
Februárban újabb kiadót vett, ezúttal a legendás Parlophone Records (Coldplay, Blur) került hozzá, 500 millió fontért.
Utolsó kommentek