A világ legdrágább hamburgere még nem kapható, mert várhatóan a jövő hónapban rántják le a leplet róla Londonban. Azért övezi ekkora felhajtás ezt az egyébként relatíve egyszerű ételt, mert az, ahogy egy holland tudós létrehozta, örökre megváltoztathatja a hamburgerről alkotott elképzeléseket.
A hamburger ára 325 000 dollár, azaz majdnem 74 millió forint lesz, méghozzá azért, mert a húst egy laboratóriumban „növesztették" marha izomszövetek darabjaiból. A holland kormány áll a törekvés mögött, mert ilyen módon szeretnének a még inkább környezetbarát húselőállítás lehetőségéhez közelebb jutni, illetve akár ahhoz a jövőbeni célhoz, hogy ne kelljen hozzá állatot tenyészteni.
A hamburger kifejlesztője, Mark Post (a képen fejlesztés közben) elmondta, hogy csak sóval és borssal lesz ízesítve, de remélik előbb-utóbb népszerű lesz, és az emberek szeretnék majd ezt enni. A New York Times szerint a hús egyébként egészen jó ízű.
A laborban készülő hús ötlete néhány évtizede már foglalkoztatja a tudósokat, mert ez nagyban csökkentené a talaj-, az energia- és a vízfelhasználást, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét, amit egyébként az élő állat tenyésztése igényel, illetve belőle következik.
Az őssejtekből létrehozott hús előállítsa azonban bonyolult, ezért ilyen drága. A hamburger pogácsát tulajdonképpen 20.000 mesterségesen létrehozott szövetszálból rakták össze. A kísérlet tehát még kezdeti stádiumban van, és bár már létrehozható egy valódi húspogácsa, azért még nem fogják minden sarki gyorsétteremben ezt árusítani, alighanem még jó ideig.
Utolsó kommentek