Vallomással kell kezdenünk: imádunk olvasni, a Gutenberg-galaxis elszánt híveiként valljuk, kevés nagyobb öröm van egy-egy jó könyv kézhezvételénél, és ez akár az e-könyvre is igaz. Ma viszont két olyan könyvről írunk, amelyek a maguk nemében csúcstartók.
Gutenberg Bibliája
A könyvgyűjtők és -imádok Szent Grálja Johannes Gutenberg Bibliája, ami nem is csoda, hiszen ez az első, nyomtatásban megjelent könyv. Megjelenése a nyomtatás és a könyvkiadás forradalmát jelentette, aminek hatása szinte felbecsülhetetlen.
Összesen 180 példányt nyomtattak belőle, ebből 135 darabot papírra, 35-öt pedig pergamenre. A 180 példány nagy részét ívenként vagy oldalanként kótyavetyélték el az évszázadok során.
Nem csoda hát, hogy egy tökéletes, mindkét testamentumot tartalmazó példány szinte megfizethetetlen (nem mintha hozzá lehetne jutni...). Még az egyes oldalak is 25 és 100 ezer dollár (5,6 és 22,5 millió forint) közötti áron kelnek el, így aztán ha lenne, aki eladja, akkor a szakemberek szerint egy teljes példány ára valahol 25-35 millió dollár (5,6 – 7,9 milliárd forint) között mozogna.
Leonardo da Vinci Leicester-kódexe
A köznyelvben leginkább csak Leicester-kódexként emlegetett könyv gyakorlatilag egy jegyzetfüzet, melybe Leonardo 1506 és 1510 között jegyezte le tudományos megfigyeléseit. Soha nem adták ki és nyomtatásban sem jelent meg. (Jelenlegi tulajdonosa, Bill Gates pár oldalt beszkenneltetett és a Windows 95 CD-ROM-lemezén anno közreadott belőle.)
A mindössze 18 oldalas jegyzetfüzetben számtalan olyan megfigyelés szerepel, amely hatalmas tudományos jelentőséggel bír és a későbbiekben komoly felfedezéseket inspirált.
A Leicester-kódexet 1994. november 11-én vásárolta meg a Christie's aukcióján Bill Gates. A Microsoft alapítója 30 millió 802 ezer 500 dollárt (6 930 562 500 forintot) fizetett a páratlan ritkaságért.
Utolsó kommentek