Johnny Depp, Nicolas Cage és Paul Allen azon hírességek között van, akik rájöttek, nem is olyan nagy buli egy magánsziget, mert több vele a gond, mint az öröm.
Egy magánsziget a legtöbb embernek magát a paradicsomot jelenti a homokos tengerparttal, a kristálytiszta tengervízzel és a kíváncsi szomszédok hiányával. Az utóbbi időben azonban egyre nagyobb számban jelennek meg a piacon az eladó privát szigetek.
Például azért, mert sokan úgy gondolják, hogy a saját szigettel járó sok kellemetlenség nem is éri meg az árát. Jelenleg körülbelül hatszáz szigetet kínálnak eladásra világszerte, ami háromszorosa a 2006-os piaci kínálatnak.
Az árak egészen széles skálán mozognak, hiszen már 50 ezer dollárért is lehet saját szigetünk, míg a felső határ a 100 millió dollár körül található.
A Little Bokeelia
A legtöbb híresség megpróbál a lehető leggyorsabban megszabadulni a magánszigetétől. A csökkenő vásárlókedv azonban nem kedvetlenítette el az ügynököket, ezen a nyáron ugyanis több látványos sziget is megjelent a piacon, többek közt a floridai Little Bokeelia-sziget, amit 29,5 millió dollárért kínálnak.
Úgy néz ki, hogy a híres és gazdag emberek, akik anno hajlandóak voltak milliókat kiadni egy kis Robinson-élményért, nem számoltak azzal, hogy az ár bizony magában foglalja az elektromosság hiányát, az állandó bürokratikus huzavonát, a veszélyeztetett fajokat és az egekbe szökő fenntartási költségeket is, nem beszélve a hihetetlen mennyiségű szemétről, amit a hullámok partra mosnak.
Az elmúlt száz évben nagyjából 12 ezer szigetet kínáltak eladásra, de alig ezer volt olyan felszereltségű, hogy kényelmes életet lehessen élni rajta. Az pedig, hogy olyan luxust alakítsanak ki, mint amihez a tulajdonosaik hozzászoktak, még sok valóban gazdag embernek is problémát okoz.
Nehézséget jelent megoldani az energiaellátást, rendezni a viharkárokat és közben még figyelni a szigeten lévő erdőkre és a belőlük kiszökő – nem ritkán védett - vadállatokra.
Nicolas Cage például azért szabadult meg a hárommilliós bahamai szigetétől, mert kiderült, hogy egy veszélyeztetett hüllőfaj vert tanyát rajta, ami lehetetlenné tette gondtalan pihenését. Celine Dion is megpróbál túladni kanadai szigetén harminc millióért, amiért egy apró ház (vagy inkább kunyhó) is jár, de hasonló sorsa juthat Johnny Depp és Vanessa Paradis bahamai paradicsoma is, miután mindkettőjük úgy nyilatkozott, hogy nem tartanak több igényt az idillre (speciel kapcsolatuk viharait elnézve ez nem is túl meglepő).
A Microsoft milliárdosa, Paul Allen is rájött arra, hogy a világ legfejlettebb technológiájával a kezében sem tudja elérni, hogy a Seattle-közeli szigetét ellássa elektromossággal. Paul Allan a saját magáról elnevezett szigetet 1992-ben vette 25 millióért. Most tizenkét millióért árulja, az ár pedig tartalmaz 292 hektár földterületet, egy leszállópályát, egy kikötőt és luxus-fakunyhót.
A Jonathan-szigetért már kevésbé kell a zsebünkbe nyúlni: 1,4 millió dollárért már vadrezervátumot és két hálószobás viskót is kapunk.
A New York Citytől tizenöt perces – helikopteres – kiruccanásra található Petra-sziget (a lenti három kép) már évek óta eladó. Két ház is jár hozzá: egy kisebb kunyhó és egy közel ötszáz négyzetméteres rezidencia. Az árat csak komoly érdeklődőknek adják meg, bár ha valaki kénytelen megkérdezni, valószínűleg úgysem tudná kifizetni.
Utolsó kommentek