Ezt a posztot talán egy kicsit unorthodoxnak lehet tekinteni, mert nem csillogó házakról, autókról vagy ékszerekről lesz szó benne, hanem nagyobb részt rács mögött ülő emberekről. Ezek az elítélt csalók, sikkasztók és drogüzérek összességében 675 millió fonttal, vagyis 236 milliárd forinttal tartoznak, amit büntetésként kellett volna befizetniük az államnak.
Ezt az összeget 178 elítélt férfire és nőre rótták ki a brit hatóságok. 2002 óta törvény is segíti a bűncselekményekből szerzett vagyonok visszakövetelését, amit ha nem fizetnek vissza, akár a börtönbüntetést is meghosszabbíthatják. Mindennek ellenére, mindössze 11%-át sikerül behajtani ezeknek a kintlévőségeknek.
A legnagyobb tartozást az adócsalók halmozták fel, az első helyen a forgalmi adót elcsaló Emmanuel Hening áll, aki 47 millió fonttal tartozik. Őt szintén két csaló, Shakeel Ahmad és Syed Mubarak Ahmed követi, de jócskán lemaradva 19 milliós tartozásukkal - ehhez képest egy drogbáró, Khalid Malik, „mindössze" 11 millióval tartozik.
Elrejtett vagyonok
Ahogy az Magyarországon sem ismeretlen (...), a bűnözők el tudják rejteni a vagyonukat, ha azt barátok vagy családtagok számlájára utalják vagy íratják át, vagy a cégeket külföldre telepítik. Ilyen esetekben csak hosszas jogi csatározás útján lehet megállapítani és bizonyítani a tulajdonviszonyokat.
A bűnözők további tíz börtönévnek nézhetnek elébe, ha nem fizetik meg tartozásukat, de a 178 elítéltből még egynek sem kellett ilyet letöltenie, mert sok esetben, ha születik is ilyen ítélet, a végrehajtással már gondok vannak.
Herointól az adócsalásig
Csak néhány példa arra, hogy mit is követtek el a fentebb felsorolt személyek: Khalid Malikot 2005-ben ítélték 25 évre, mert 7 millió font értékű heroin behozatalát szervezte meg Bradfordba. Ezt 2010-ben követte a lefoglalási ítélet.
Shakeel Ahmadot és Syed Mubarak Ahmedet 2007-ben 7 évre ítélték 37 millió font értékű adócsalás kitervelése miatt, amire szintén kaptak egy 10 éves pluszt, mert nem fizették meg a tartozásukat az állam felé.
Emmanuel Heninget 2006-ban ítélték 15 évre és 2010-ben további 9 évre ugyanezen okból kifolyólag. Azonban kiadták hazájának, Franciaországnak, ahol 2012-ben szabadon engedték.
Utolsó kommentek