A Born to Run nem csak Bruce Springsteen életművének, de a 70-es évek amerikai rockzenéjének is egyik legfontosabb dala. Így aztán nem csoda, hogy a tengerentúlon komoly várakozások övezik a december 5-i árverést, melyen kalapács alá kerül az eredeti kézirat.
Minden túlzás nélkül állítható, hogy alapjaiban rázta meg az amerikai mainstream rockzenét Bruce Springsteen 1975-ös Born to Run című nagylemeze.
Az akkor 26 éves gitáros-énekes-dalszerző egyszerű, de hatásos muzsikája visszaadta az amerikaiak hitét a rockhősökben, és a címadó dal villámgyorsan ikonikussá vált.
„Springsteen visszaadta nekünk a hitet a zenében és önmagunkban – egy abszolút hátborzongató, fiatalos életigenlés a zenéje" – írta anno a Los Angeles Times az albumról.
December 5-én a Sotheby's aukciósház árverésén kerül kalapács alá a címadó Born to Run egyik korai változatának kézirata, benne olyan sorokkal (például „I was heading for the place where wild angels die in an everlasting or neverending kiss"), amelyek részben vagy teljes egészében kimaradtak az albumra felkerült változatból.
A dal kéziratának ez a változata még 1974-ben keletkezett, kék tintával, a lapszélen Bruce Springsteen jegyzeteivel és javításaival. A Sotheby's szerint a dal szövege a New Jerseyben fekvő Long Branchben született.
Akinek felcsillant volna a szeme, jó, ha tudja, hogy szakértők szerint a kéziratért valahol 70 ezer és 100 ezer dollár (15,4 millió – 22,1 millió forint) közötti összeget kell majd letennie a leendő tulajdonosnak.
„Noha Springsteen híres arról, hogy rengeteg kéziratváltozattal dolgozik, a Born to Runból alig néhány változat létezik. A szóban forgó verzió egyike annak a kettőnek, amely már tartalmazza a dal leghíresebb sorait" – nyilatkozta a Sotheby's egyik munkatársa.
(via)
Utolsó kommentek