A koronaékszereket az ember általában időtlen, és tulajdonképpen felbecsülhetetlen értékként szemléli általában. Persze látjuk, hogy míves, meg drágaköves, de valahogy nem az jut az ember eszébe, hogy vajon mennyibe kerülhetett. Vagy mégis? Azt mindenesetre fel lehet mérni, hogy hány drágakő, esetleg milyen értékben díszíti ezeket az ékszereket.
Előrebocsátom, hogy nem mindenütt szerepel összeg, mert például egyes gyémántoknál, mint például a Koh-I-Noor, nem is próbálják megbecsülni az értékét, mint a világ egyik legrégibb gyémántjáét.
Csehország a régi európai királyságok egyike. A koronaékszerek között található a 921 és 935 között uralkodó, későbbi Szent Vencel kardja, keresztje és koronája. Az utóbbi 22 karátos aranyból készült, és több rubint, zafír, smaragd és igazgyöngy díszíti, megsaccolni is nehéz az értékét.
Bajorország 1806-ban lett királyság, ekkor készült a korona is I. Miksa megrendelésére. Szintén igazgyöngyökkel, rubintokkal, smaragdokkal, zafírokkal és gyémántokkal díszítették. A korona éke volt a híres Wittelsbach-gyémánt, ami egy 35.56 karátos, kék drágakő.
Valószínűleg Indiából származik, XIV. Lajos francia király vette meg, aztán uralkodótól uralkodóig vándorolt. Járt Spanyolországban, majd Ausztriában is. Végül a bajor Wittelsbach família családi ékszere lett, és része a koronának. Eredetileg a korona legtetején foglalt helyet, egészen 1918-ig.
Ezután elég hányatott sorsa volt a kőnek, többször eladták, egy időre eltűnt a nyilvánosság elől is. 2008-ban a Christie's árverésén 16.4 millió fontért kelt el. Úgyhogy a korona ennél jóval többet ért.
Az osztrák császár koronája a 10. században készült. A koronaékszerek között palást, jogar, keresztek, gyűrűk is megtalálhatók. A drágakövek számának és elhelyezésének szimbolikus jelentősége van. Például nyolc gyémánt díszíti, a gyémánt Krisztus szimbóluma. A csúcsát elfoglaló kékes-zöld smaragd pedig a mennyországot jelképezi.
Egy különleges, nem annyira látványos, mégis az egyik legértékesebb darab egy serleg, amit egy Kolumbiában talált 2680 karátos kő díszít, és 1641-ben készült Prágában. A koronaékszereket a Burg kincstárában őrzik.
Az Egyesült Királyság koronája nagyjából 39 millió dollárt ér. 5 rubint, 17 zafír, 11 smaragd, 273 gyöngy és 2868 gyémánt díszíti.
A királynői korona része, legnagyobb kincse és különlegessége azonban a Koh-I-Noor-gyémánt, ami 108.93 karát. A kőről 1304-ben tettek említést először, a Brit Kelet-Indiai Társaság ajándékozza Viktória királynőnek, aki újracsiszoltatta. 1937-ban került bele az anyakirályné koronájába. A különleges gyémánt értékét megbecsülni is nehéz. India szerette volna visszakapni a drágakövet, de ennek lehetőségét David Cameron brit miniszterelnök elutasította.
Utolsó kommentek