A Monaco Yacht Show egyike a luxusipar legnagyobb eseményeinek, hiszen ilyenkor mutatkoznak be a legújabb hajók, és hatalmas pénzek cserélnek gazdát. Most a The Daily Telegraph szakírója, John O'Ceallaigh segítségével tekintünk be a kulisszák mögé.
Elképesztő látvány, amint sok milliárd dollárnyi érték ringatózik a vízen, hiszen a monacói kikötőben látható jachtok a maguk kategóriájának igazi sztárjai. A belépő 150 euró (46 ezer forint), de a legmelegebb fogadtatásban természetesen azok részesülnek, akik vásárolni vagy bérelni szeretnének.
Persze előbbi a ritkább, hiszen a jachtvásárlás még a leggazdagabbak számára is alaposan megfontolandó döntés. Jelenleg körülbelül 4500 szuperjacht (azaz 30 méternél hosszabb hajó – a megajachtok közé a 100 méternél nagyobbak tartoznak) közlekedik világszerte, és az árak az egeket verdesik.
Horribilis összegek
Mást ne mondjunk, szinte bárhol a világon vehetünk házat abból a pénzből, amibe egy-egy csúcskategóriás hajó egyheti (!) bérlése kerül. A bérleti díj simán meghaladhatja az egymilliót – mondták az újságírónak Monacóban, és amikor visszakérdezett, hogy euróban, dollárban vagy fontban, az volt a válasz, hogy amelyikben szeretné...
Ebben az összegben a hajóhasználat és a legénység fizetése szerepel, ugyanakkor az üzemanyag, az étkezés és a borravaló (ami általában a bérleti díj 5-15 százaléka) nem.
A vásárlás ennek ellenére komoly döntés, hiszen megajachtot nem nagyon találunk 100 millió font alatt, és bár ez is gyomorszorító összeg, a hajó fenntartása is legalább ennyire durva, hiszen átlagosan a jacht értékének 10 százalékát számolhatjuk erre – évente...
Modern Robin Hood
Ezt persze csak egy nagyon szűk réteg engedheti meg magának, például az arab milliárdosok, akik közül Khalifa bin Zayed Al Nahyan sejké a világ legdrágább jachtja, a 605 millió dollárért gyártott 180 méteres Azzam. A hajót a német Lürssen cég építette, melynek sales igazgatója nem véletlenül nevezte magukat „modern Robin Hoodnak”, aki elvesz a gazdagoktól, hogy a szegényeknek adjon belőle, a vállalatnál ugyanis 1800-an dolgoznak.
Tulajdonosként vagy bérlőként, a jachton pihenők napjai általában hasonlóan telnek. Értelemszerűen népszerűek a vízisportok, hiszen ezekhez a hajókhoz már kivétel nélkül jár jet ski, kite-surf vagy tengeri bob, és mindenféle egyéb játékszer. A part elérését gyakran helikopterek könnyítik meg.
Merre hajóznak?
Nyáron igen népszerű a Monaco és St. Tropez közötti szakasz, míg telente az elit általában St. Barths-nál gyűlik össze, hogy megünnepelje az Újévet. Mások ugyanakkor inkább arra használják a hajójukat, hogy eltűnjenek a világ szeme elől, így igen népszerűek az Antarktisz környéki utak csakúgy, mint a norvég fjordok eldugott öblei.
Akik kicsit melegebbre vágynak, azok Korzika elhagyott partrészeit, vagy Francia Polinézia még szinte érintetlen részei. A világ leggazdagabb emberei közül úgy látszik, egyre több gondolja úgy, hogy a legnagyobb luxus az, ha elvonulhat a világ elől.
(via)
Utolsó kommentek