A sportban az utóbbi évtizedekben hatalmas pénzek mozogtak, ám az élsport világát csak az utóbbi években fedezték fel maguknak a feltörekvő milliárdosok. A Forbes listája nyomán megmutatjuk, ki a tíz leggazdagabb ezen a területen.
10. Bernie Ecclestone (és családja) – 3,9 milliárd dollár
Noha a 84 éves Bernie Ecclestone és a Formula-1 még ma is a legtöbb ember számára egy és ugyanazt jelenti, a brit üzletember csak 5,3 százalékát tulajdonolja a sorozatnak, persze a fő döntéseket ennek ellenére még mindig ő hozza meg. Vagyona nagy része a lányai, Petra és Tamara nevén lévő alapban fekszik.
9. Jerry Jones – 4,2 milliárd dollár
A 72 éves Jerry Jones 1989 óta tulajdonosa a Dallas Cowboys amerikaifoci-csapatnak, ami a legértékesebb amerikai sportegyesület a maga 3,2 milliárd dolláros értékével. Jerry Jones a hetvenes években gazdagodott meg, 1989-ben mindössze 150 millió dollárt adott a kovbojokért, melynek stadionja is az övé.
8. Robert Kraft – 4,3 milliárd dollár
A klubtulajdonlás (legalábbis Amerikában) nem az ifjoncok sportja, hiszen a New England Patriots tulajdonosa is már 73 éves. A Kraft Csoport elnök-vezérigazgatójaként az ingatlanbizniszben meggazdagodott Robert Kraft 1995-ben 172 millió dollárért vette meg a Patriots klubot, de övé a New England Revolution fociklub is.
7. Stanley Kroenke – 6,3 milliárd dollár
A 67 éves Stanley Kroenke igazi klubhalmozó, hiszen Amerikában övé a Denver Nuggets kosárklub, az (állítólag hamarosan Los Angelesbe költöző) St. Louis Rams amerikaifutball-csapat, de Európában is megvetette a lábát, hiszen ő az angol labdarúgó élvonalban szereplő Arsenal is.
6. Micky Arison – 7,1 milliárd dollár
A világ egyik legnagyobb óceánjáró hajókat üzemeltető cége, a Carnival Cruise Lines 65 éves volt elnök-vezérigazgatója manapság a Miami Heat kosárklub büszke tulajdonosa.
5. Dmitrij Rubolovljev – 8,5 milliárd dollár
Jönnek az oroszok, jönnek az oroszok – elsőként a 48 éves Dmitrij Rubolovljev, aki pénze egy részét a francia futballklubba, az AS Monacóba fektette. Mostanság nem járnak jó idők rá, hiszen tavaly elvált, a bíróság 4,5 milliárd dollárt ítélt meg (volt) feleségének. Az üzletember fellebbezett, de aligha nyugodta az álma.
4. Roman Abramovics – 9,1 milliárd dollár
Igazi nagyágyú a 48 éves orosz milliárdos, aki jachtmániája mellett talán az angol Chelsea futballklub tulajdonosaként a leginkább ismert. A csapat jó eséllyel bajnok lesz idén, így a vagyonát az acéliparban megalapozó Roman Abramovics elégedett lehet.
3. Mihail Prokhorov – 9,9 milliárd dollár
A Brooklyn Nets 49 éves orosz tulajdonosa állítólag fontolgatja az amerikai kosárlabda-klub eladását. Ha az eladás mellett dönt, nagyot kaszálhat, hiszen szakemberek szerint akár 2,7 milliárd dollárt is kaphat érte, de 1,3 milliárdot biztosan ér a csapat.
2. Paul Allen – 17,5 milliárd dollár
Az orosz nyomulás ellenére a lista első két helyén amerikai üzletembereket találunk. A 2. helyezett Microsoft-alapító igazi klubhalmozó, hiszen az övő az amerikai fociban érdekelt Seattle Seahawks, a Portland Trailblazers kosárklub és az európai focit játszó Seattle Sounders.
1. Steve Ballmer – 21,5 milliárd dollár
A sport világának leggazdagabb embere az 58 éves amerikai Steve Ballmer. A Microsoft volt vezére tavaly vette meg a Los Angeles Clippers kosárklubot rekordot jelentő 2 milliárd dollárért.
Utolsó kommentek