Ki adna pénzt egy pár elnyűtt, több mint fél évszázados cipőért? Nem sokan. Ki adna 1,2 millió dollárt érte? Alighanem sokkal többen, különösen, hogy a világ egyik legismertebb sportszergyártójának egyik első termékéről van szó.
A képen látható cipőt a hatvanas évek végén alkotta meg Bill Bowerman a kanadai sprinter Harry Jerome számára. Utóbbi nem volt akárki, három olimpián (1960, 1964 és 1968) is részt vett, a középsőn ráadásul bronzérmet szerzett 100 méteren, míg karrierje során hét világcsúcsot állított fel.
Bill Bowerman pláne nem volt akárki, egyrészt rendkívül sikeres edzőként jegyezte fel az emlékezet (összesen 31 tanítványa indult olimpián), másrészt a Nike társalapítójaként az egész sportszergyártás egyik megreformálója volt.
Nem csoda, hogy a Sotheby’s július 23-án (a tokiói olimpia hivatalos nyitónapján) kezdődő online árverésén várhatóan legkevesebb 1,2 millió dollárt kell majd annak fizetnie, aki szeretné megszerezni a Nike futócipők egyik prototípusát.
Aki alaposabban megnézi a képet, annak alighanem feltűnik, hogy a Nike logó még meglehetősen kezdetleges.
„Ez a rendkívül ritka, a hatvanas években készült, majd a hetvenes évek elején módosított futócipő fontos fejezet a Nike márka eredettörténetében. A páron használt logók megmutatják, miként kísérletezett Bill a márka koncepciójával” – hívta fel a figyelmet az aukciós ház.
„Ezeken a cipőkön jelenik meg a „gofritalp”, ami a Nike első jelentős újítása volt, amikor az 1972-es olimpia előtt bemutatta a Nike Moon Shoe-t. Az ilyen korai darabokból nagyon kevés pár létezik” – fogalmazott a közlemény.
Az árverésen további ritkaságokra is lehet licitálni, például arra a Converse Fastbreakre, amelyet Michael Jordan viselt az 1984-es olimpián, vagy éppen a szintén olimpiai bajnok sprinter Michael Johnson aranycipőjére.
Utolsó kommentek